Имотите в България може и да поевтинеят, но наемите ще растат през 2023 г.
Анализи на имотния пазар в България се правят постоянно, но дългосрочни прогнози трудно могат да бъдат направени, поради естеството на пазара и неговата динамика. За една прогноза обаче всички анализатори на пазара са категорични – цените на имотите достигнаха своя връх в края на 2022 г. и от тук насетне следва успокояване и задържане на тези нива, и евентуален спад, но кога и с колко никой не се наема да прогнозира.
Наемен пазар
До есента на 2022 г. наемният пазар в София беше в застой. До голяма степен това беше така заради ефекта на пандемията. Но с оглед на несигурната икономическа обстановка, все повече хора решиха, че е по-изгодно да наемат, а не да изплащат жилище.
Според данни, с които разполага компанията, за най-желаните, южни квартали трудно може да се намери качествено двустайно жилище под 750 лв., а ако наемателя държи да е в добро състояние, то бюджет от около 850 лв. е добра отправна точка. Едновременно с това трябва да се има предвид, че предлагането е ограничено, което означава, че добрите оферти бързо изчезват от пазара.
При запазване на настоящата икономическа обстановка, прогнозите за 2023 г. е наемите да задържат настоящите си нива или да продължат да нарастват с около 10% на годишна база.
Причини за ръст
Сред основните причини за прогнозирания ръст на наемния пазар в София са ограниченото предлагане, инфлацията и ниската безработица.
Нови тенденции
Както Economic.bg вече писа на наемния пазар в България навлиза и съвсем нова тенденция – Build To Rent (сгради, построени специално за отдаване под наем). За момента тя се развива с много бавни темпове поради редица фактори, но според експерти в областта София има потенциал за развитие на този сегмент от пазара, основно заради големия чуждестранен поток в града.
А доколко тази тенденция ще повлияе на цените и в каква посока, тепърва предстои да разберем.
Източник: Габриела Махелиева от www.economic.bg
Подобни публикации
Пазарната динамика, на която станахме свидетели, предопредели първите 6 месеца тази година да се превърнат в най-силното полугодие от 2008 г. насам. Този пазарен ръст е резултат от редица обективни фактори като кредитирането и ниските лихвени проценти по ипотечните заеми, които бяха основен двигател години наред, вътрешната миграция, завръщането на част от българското население от чужбина, както и фактът, че недвижимите имоти са най-доброто и сигурно вложение за спестяванията ни в период на рецесия и криза.
13/10/2021