Накъде ще поеме жилищният пазар в България? Зависи от купувачите.
Бурната 2022 г., през която станахме свидетели на невиждан ръст в цените на имотите в България, вече е зад гърба ни. Въпреки забавянето на сделките и лекото отдръпване от страна на купувачите в края на миналата и началото на тази година, все още не можем да говорим за охлаждане на пазара, смятат експерти. Но това накъде ще поеме пазарът, зависи изцяло от поведението на купувачите.
Разликите с 2008 г.
Категорично не можем да говорим за балон на имотния пазар в България, какъвто имаше през 2008 г., казва Тенекеджиева.
Тя е на мнение, че в България сме в среда по-близка до Рай откъм ипотечно кредитиране на фона на цяла Европа.
Всъщност, вече многократно беше споменато от различни експерти в областта на ипотечното кредитиране, че идва краят на ниските лихви. Тези твърдения обаче не дават яснота и конкретика. Освен това, когато правим анализ на пазара на недвижимите имоти в България, не трябва да се фокусираме само върху международната ситуация, смята Тенекджиева.
Още за ситуацията на жилищния пазар в България очаквайте в шестия епизод на подкаста на Economic.bg „Едно наум“ в понеделник, 20 март. В него ще откриете отговор и на въпросите: Какво ще се случи след влизането на страната в еврозоната? Ще станем ли свидетели на реална регулация на жилищния пазар, както и защо цените на гаражите в София не спират да растат?
Източник: Габриела Махелиева от www.economic.bg
Подобни публикации
Buld To Rent са вид сгради, които са построени специално за отдаване под наема, а не за продажба. Обикновено те са притежавани от институционални инвеститори и управлявани от специализирани оператори. Това е сравнително нова тенденция на жилищния пазар по света, като най-силно разпространена е тя в Обединеното кралство.
23/01/2023