@yield('sub_title')BezBroker ® - Недвижими Имоти @yield('post_title')
Накъде ще поеме жилищният пазар в България? Зависи от купувачите.

Бурната 2022 г., през която станахме свидетели на невиждан ръст в цените на имотите в България, вече е зад гърба ни. Въпреки забавянето на сделките и лекото отдръпване от страна на купувачите в края на миналата и началото на тази година, все още не можем да говорим за охлаждане на пазара, смятат експерти. Но това накъде ще поеме пазарът, зависи изцяло от поведението на купувачите. 

Влизаме от хиперактивен в активен пазар, в който е много важно как ще продължи трендът – на спад, ръст или застой на сделките. Оттам вече ще направим анализ и за отношението към цените. Но в момента все още имаме активно търсене, включително и след спада юни месец“, каза пред Economic.bg изпълнителният директор на „Адрес“ Гергана Тенекеджиева.

Разликите с 2008 г.

Категорично не можем да говорим за балон на имотния пазар в България, какъвто имаше през 2008 г., казва Тенекеджиева. 

Разликата на имотния пазар в България сега с 2008 г. е сериозна. Това, което имаме в момента като съотношение между спестявания и задължения, е едно към две. Тогава бяха почти изравнение. Лихвените проценти бяха около два пъти и половина по-високи. Доходите в момента са доста по-високи“, казва Тенекеджиева.

Тя е на мнение, че в България сме в среда по-близка до Рай откъм ипотечно кредитиране на фона на цяла Европа.

Всъщност, вече многократно беше споменато от различни експерти в областта на ипотечното кредитиране, че идва краят на ниските лихви. Тези твърдения обаче не дават яснота и конкретика. Освен това, когато правим анализ на пазара на недвижимите имоти в България, не трябва да се фокусираме само върху международната ситуация, смята Тенекджиева.

Нашият пазар не е изолиран. В България също се случват икономически процеси. Желанието на банките е да продължат да отпускат ипотечно кредитиране. Все още имаме ясна заявка, че отпускат ипотечно кредитиране при много добри условия“, казва Тенекеджиева.

Още за ситуацията на жилищния пазар в България очаквайте в шестия епизод на подкаста на Economic.bg „Едно наум“ в понеделник, 20 март. В него ще откриете отговор и на въпросите: Какво ще се случи след влизането на страната в еврозоната? Ще станем ли свидетели на реална регулация на жилищния пазар, както и защо цените на гаражите в София не спират да растат?

Източник: Габриела Махелиева от www.economic.bg

Подобни публикации

По следите на софийските поети

Какво е любимото ти занимание през уикенда? Преход в планината, време за близките, всички задачи, които не успя да свършиш през седмицата?

23/08/2020

5 култови места в Пловдив

Пловдив или по-известен като „Градът под тепатата” е разположен в подножието на 6 тепета и е един от най- големите историческо-културни центрове в България.

11/09/2020

Накъде ще тръгнат цените на имотите

Пазарната динамика, на която станахме свидетели, предопредели първите 6 месеца тази година да се превърнат в най-силното полугодие от 2008 г. насам. Този пазарен ръст е резултат от редица обективни фактори като кредитирането и ниските лихвени проценти по ипотечните заеми, които бяха основен двигател години наред, вътрешната миграция, завръщането на част от българското население от чужбина, както и фактът, че недвижимите имоти са най-доброто и сигурно вложение за спестяванията ни в период на рецесия и криза.

13/10/2021

Благодарим Ви!

Вашата обява беше качена и очаква модерация!